BAŞKANINMESAJI

Sultangazi Belediyesi,  2011 yılında Mimar Sinan Kent Ormanında Alibey Barajının yamacında, çam ormanın içinde ilçemizin gençlerine ve genç adaylarına harika bir izcilik kamp tesisini hizmete sundu. Sultangazi Belediyesi, sosyal, kültürel ve sportif faaliyet çerçevesinde izcilik çalışmasına büyük önem vermektedir. İzcilik kampları ilçemizde izcilik çalışmasının tanıtımında ve yaygınlaşmasında çok büyük katkısı oldu. Her yıl binlerce öğrencimiz başlarında öğretmenleri olan izci liderleri rehberliğinde kamp yaptılar. Bu kampa katılan öğrencilerimiz aynı zamanda Türkiye İzcilik Federasyonu lisanslı izci olarak faaliyette bulunmaktadırlar. Bu kampların tüm masraflarını belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Şu ana kadar bu kamplara katılan öğrencilerin sayısı on bini geçmiştir. İzcilik kampların aktif ve başarılı olmasının en büyük sebebi Belediye Başkanımız Sayın Cahit Altunay’ın gençlere büyük önem vermesinden kaynaklanmaktadır. Bu kamplar ilçemizi ülkemizde izcilik çalışmasında en başarılı konuma getirmiştir. İlçe içerisinde her okulumuzdan bu kamplara katılım sağlanmıştır. Yüzlerce aktif görev alan öğretmen liderlerin öncülüğünde  bu kamplar, gençler arasında Sultangazili olma kimliği, sosyal ve kültürel bilincinin ve izcilik kardeşliğinin tesisine önemli katkıda bulunmuştur. Ayrıca bu kamplar doğa bilincinin kazanımını sağladı.

Bu kamplarda şu faaliyetler yapılmaktadır. Kano, su kaydırağı, paintball, okçuluk, dart, akıl oyunları, canlı langırt, dağ bisikleti, bilyeli araba, oryantiring, at biniciliği, trambolin, doğa yürüyüşü, gece tefekkürü, mas güreşi, izcilik düğümleri becerisi, tahta bacak, tabiatta tesis yapma becerisi, doğada iz takip etme, hike, izcilik oyunları vb. Tüm bu oyunlara her yıl yenisi katılmaktadır. En önemli faaliyet şüphesiz kamp ateşi programıdır. Bu faaliyet öğrencilerin ufkunu, üretkenliklerini, kendilerini keşfetmelerini ve özgüvenlerini geliştirmektedir. Öğrencilerimiz tabiatın içinde eğlenirken aynı zamanda teknolojininin sanal âleminden sıyrılarak arkadaşlarıyla kendilerini keşfetme fırsatı bulmaktadır. Kampımıza katılan öğrencilerimiz Alibey Barajında kano yaparak kampın en gözde faaliyetini yapmaktadır. Gençlerimiz gece sükûnetinde gökyüzü yıldızlarını seyreder ve kuş sesiyle uyanarak doğanın içinde içkinlik kazanır.

İzcilik kampları, öğrencilerimize okul sonrası dağa içinde yaşayarak öğrenme fırsatı vermektedir. Öğrencilerimiz kampa çadır kurarak başlar ve kampın bitiminde velilerine son kamp ateşi programı sunarlar. Bu şekilde anne ve babalarda çocukların gelişimine şahit olur.

Her izcinin hedefi, “HER GÜN BİR İYİLİK YAPMAKTIR.” Bugün ve gelecek hayatında parolası; “DAİMA HAZIR” olmaktır.

Tüm Sultangazi İlçesi öğrencilerimize çağrıda bulunuyoruz.

Haydi, katıl bize, katıl Sultangazi Belediyesi İzcilik hareketine.