BAŞKANINMESAJI

Geleneğimizde, çok önemli bulduğum, su ile ilgili bir deyimle sizleri selamlıyorum. Büyüklere, misafirlere su ikram edildiğinde: “Su gibi aziz olun” duasında bulunulur. Bu, memnuniyetin ifadesidir. Ben de  “Su gibi aziz olun”, diyorum.

Alibey Havzası'na yaklaştığınızda önce suyun uçuk mavi rengi etkiler sizi. Alibey'in 12 kilometrelik sahili boyunca mavinin her tonu gönlünüzü çeler... Güneş usulca ışığını İstanbul üzerine salıverince, ağaçlar renklerini ışığın yumuşak ellerine bırakır. İstanbul'da 'rengârenk' bir yaşama sevinci başlar.

Alibey Deresi'nin kıyısına vuran parlak mavi renk yeşile karışır. Aynı anda, Mağlova ve Güzelce Su Kemerlerine bakan tepelerden, kuşlar göz kırpar. Alibey Barajı'nı yağmur ıslatırken, etrafını bir gelin gibi süsleyen ağaçlar sabırsızdır; bir an önce damlaları yapraklarında ağırlamak ister.

Alibey Havzası'nı görmeyenlere buranın yeşil dokusunu anlatmak zordur... Her vadisinde, her sırtta sanki başka tür boyalar kullanılmış gibidir. Gözleriniz inişli çıkışlı tepelerin renk paletine dalıp gitmişken; uzakta, ağaçların arasından sürmeli gözlerle sizi izleyen barajı fark edersiniz.

 

Değerli İstanbullu hemşehrilerim!

Sultangazi Belediyesi olarak İstanbul’a su medeniyetini taşıyan Alibey Deresi ve bu dereyi çevreleyen Hac-i Bektaş Veli ve Mimar Sinan Şehir Ormanlarını halkımızın hizmetine sunmaktan duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum.

Kısaca Sultangazi Şehir Ormanı olarak adlandığımız bu yerde doğanın güzelliklerine yalnız ilçe halkımız değil, tüm İstanbullular ortak oluyor.

 

Öte yandan Sultangazi Belediyesi olarak mevcut yeşil alanlarımızı korumak ve yeşillendirme çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Tematik parklar, yeşil alan ve çevre düzenleme çalışmalarıyla kişi başına düşen yeşil alanı 0.2 metrekareden, 25 kat artırarak 5 metrekareye çıkardık.  10 yılda 300 yeni parkı ilçemize kazandırdık.

Tek amacımız, Sultangazi’yi yeşil bir dokuya kavuşturmak ve ilçemizin hak ettiği değeri almasını sağlamaktır.  Saygı ve sevgiyle bütün İstanbulluları selamlıyorum...

 

                                                                                                                                                Cahit ALTUNAY / BELEDİYE BAŞKANI